Yatırımcılar ve Sosyal Sorumluluk Bilinci: #step2water ile Yol Rehberi

22.01.2023

#step2water ekibi olarak adımlarımızı her zaman sosyal sorumluluk bilinciyle atmaya çalışıyoruz. Bu makalede yatırımcıların da sosyal sorumluluk bilinciyle hareket etmesinin önemini açıklığa kavuşturacağız.

Yatırımcıların kaliteli yatırımlar yapmak için bunun ne anlama geldiğini anlamaları önemlidir. Sosyal sorumluluk, “bir kuruluşun genel kamu yararına olan bağlılık derecesi” olarak tanımlanabilir. Bu, hayırseverlikten farklıdır çünkü özellikle yatırılan paraya ve topluma ne kadar fayda sağladığıyla alakalıdır. Bu makalade sosyal sorumluluğun önemini, şirket kârları üzerindeki etkisini ve ikisinin nasıl birbirini etkilediğini tartışacağız.

Sosyal Sorumluluk yatırımı neden önemlidir?

Sosyal sorumluluğun yatırımcılar için önemli olmasının birkaç nedeni vardır. İlk sebep, şirket karları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilmesidir. Araştırmalar, güçlü bir sosyal vicdana sahip işletmelerin uzun vadede daha başarılı olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, tüketicilerin kendi değerleriyle örtüşen şirketleri giderek daha fazla aramaları ve bu işletmelerin ürün ve hizmetleri için daha fazla ödemeye istekli olmalarıdır.

İkinci sebep, sosyal sorumluluğun karla karşılıklı olarak birbirini dışlamamasıdır. Başka bir deyişle, yatırımcılar dünyada iyilik yaparken aynı zamanda para da kazanabilirler. Sosyal bilinci güçlü şirketlere yatırım yapmak isteyenler için birçok farklı yatırım seçeneği mevcuttur. Bunlar arasında karşılıklı fonlar, borsa yatırım fonları (ETF’ler), sürdürülebilir fonlar ve bireysel hisse senetleri vardır.

Yatırımcılar sosyal olarak fayda sağlayan yatırımları nasıl bulabilir?

Sosyal sorumluluk yatırımını ölçmenin birkaç farklı yolu vardır. Yaygın olan yol bir şirketin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) derecelendirmesine bakmaktır. Bu derecelendirme genellikle bir şirketin ne kadar çevre dostu olduğu, çalışanlarına ne kadar iyi davrandığı ve kaliteli yönetim/insan kaynakları uygulamalarına sahip olup olmadığı gibi bir dizi farklı faktöre dayanır. Sosyal sorumluluk yatırımını ölçmenin bir başka yolu da, bir şirketin hayır kurumlarına bağışladığı para veya zamana bakmaktır. Bu, bir şirketin toplumu ve çevreyi ne kadar önemsediğinin iyi bir göstergesi olabilir.

Sosyal sorumluluk şirket karlarını nasıl etkiler?

Geçmişte şirketler, sosyal açıdan sorumlu olmak yerine para kazanmaya odaklanma konusunda çok fazla baskı altındaydı. Ama o günler bitti. Ancak tüketiciler paralarını nereye harcadıkları ve bunun genel olarak toplumu nasıl etkilediği konusunda daha bilinçli hale geldikçe bu durum değişti. Aslında, güçlü ve sosyal olarak sürdürülebilir yatırım yapmanın bir şirketin kârını artırması için bolca sebep var.

Sosyal sorumluluğa yatırım yapmanın 4 faydası:

  1. Paralarının nereye gittiğini önemseyen tüketicilerin artan marka bağlılığı
  2. Güçlü bir sosyal vicdana sahip şirketleri desteklemek isteyen yeni müşterileri çekmek
  3. Daha az atık ve daha az çevre cezası nedeniyle daha düşük maliyetler
  4. Artan çalışan verimliliği ve şirketin misyonuna bağlılık


Özellikle çevreye ve insana karşı olan yüksek bilincimiz bizi bu noktaya getirdi, girişimimizi yakından tanımak ve sosyal etkilerini anlamak için “#step2water olarak 2022’de neler yaptık?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal sorumluluk yatırımcılar için önemlidir çünkü şirket kârları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, kârlarla birbirini dışlamaz ve sosyal sorumluluk yatırımını ölçmenin bir dizi farklı yolu vardır. Para kazanmak ve aynı zamanda dünyada iyilik yapmak isteyen yatırımcılar, sosyal vicdanı güçlü şirketlere yatırım yapmayı düşünmelidir. İnsanlar, gezegen, kâr.

Sosyal açıdan faydalı yatırım örneği nedir?

Yatırımın sosyal sorumlulukla buluştuğu yer burasıdır. Tanım olarak, sosyal sorumlu yatırım (SRI), risk yönetimi ve yatırım getirisini optimize etme yöntemi olarak yatırımcıların çevresel, sosyal ve yönetişim faktörlerini yatırımlarına entegre etmelerine yardımcı olan bir yatırım stratejisi anlamına gelir. Başka bir deyişle, para seçimlerinize değerleri uygulamakla ilgilidir.

Etik yatırıma iyi bir örnek, kadın ve erkeklere eşit ücret sağlayan bir şirkete yapılan yatırımdır. Ancak bu sadece şirketle ilgili değil, her iş girişimindeki paydaşlarla ilgili. Sosyal açıdan sorumlu yatırım tüketicileri, tedarikçileri, topluluğu ve çalışanları içerir. Buna sorumlu bir tedarik zinciri, adil iş uygulamaları, çevreye özen gösterme ve çok daha fazlası dahildir.

Sosyal sorumluluk, bir yatırımcı olarak sizin için neyin önemli olduğunu ve yatırımlarınızın bu değerlerle nasıl uyumlu olduğunu anlamak ve ardından bunları yatırım pratiğine entegre etmek için adımlar atma konusunda proaktif olmakla ilgilidir. Bu kulağa yeni bir kavram gibi geliyorsa, bunun nedeni sosyal açıdan sorumlu yatırımın yakın zamanda daha yaygın hale gelmesidir. Yine de bu, diğer ülkelerde onlarca yıldır uzun süredir devam eden bir uygulamadır!

Sosyal açıdan sorumlu yatırım ile etki yatırımı arasındaki fark nedir?

Dışarıda sosyal sorumluluk sahibi yatırımın birçok farklı tanımı olsa da, etki yatırımının çizgilerin bulanıklaştığı nokta olduğunu anlamak önemlidir. Etki yatırımı, yatırımlarınızın finansal getirilerin yanı sıra nasıl olumlu sosyal ve çevresel etkiler yaratabileceğine bakarak bunu bir adım öteye taşır. Bu, sosyal değerlerin entegre olmadığı benzer ürünlere kıyasla potansiyel olarak daha büyük bir ekonomik getiriye sahip olmak anlamına gelir ve hepimiz iyi bir para yönetiminin kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmakla ilgili olduğunun bilincindeyiz.

Dahası, etki yatırımı, yetersiz hizmet alan pazarlar için sermayeye erişim sağlayarak ve yatırımcıların hem yatırım getirileri hem de olumlu sosyal veya çevresel etkiler elde edebileceği bir araç olarak hizmet ederek topluluklara ve bireylere oldukça fayda sağlayabilir.

#step2water Blog